Všetko o e-cigaretách

Čo je to elektronická cigareta

Elektronická cigareta je zariadenie určené na odparovanie tekutej náplne a jej následné vdýchnutie. Náplň zvyčajne tvorí zmes propylenglykolu a rastliného glycerolu, ktorá môže a nemusí obsahovať nikotín, ktorý je považovaný za návykovu látku. Pary tejto zmesy svojim vzhľadom pripomínaju dym z horiaceho tabaku a tak vzniká ilúzia fajčenia. Používanie elektronickej cigarety však fajčenín nie je a medzi používateľmi elektronickej cigarety sa ustálil pojem vaping odvodený od anglického slova vapor (para) - vapujem, vapuješ, vapujeme.

Pre koho je určená elektronická cigareta

Elektronická cigareta je určená pre každého dospelého fajčiara s výnimkou tehotných a dojčiacich žien. Používaním elektronickej cigarety sa fajčiar zbaví spoločensky veľmi zle tolerovaného zápachu, prestáva byť fajčiarom a stáva sa vaperom. Mnoho fajčiarov sa pre e-cigaretu rozhodne hlavne z ekonomických dôvodov, ale časom sami objavia kúzlo tohto vynálezu hlavne v absencii nepríjemného zápachu, ktorý otupuje zmysly samotného fajčiara a obťazuje okolie aj vtedy, keď fajčiar nefajčí. Pary, ktoré elektronická cigareta produkuje, neobsahujú väčšinu zo škodlivých látok*, okrem nikotínu, ktoré obsahuje cigaretový dym. Vaper tak oproti fajćiarom výrazne šetrí svoje zdravie.

*v posledných rokoch bolo uskutočnených mnoho rozborov pár z elektronickej cigarety a v médiach bolo poukazované hlavne na prítomnosť nitrozaminov (prírodný karcinogén). Ani jedno meranie však nepreukázalo v pare z elektronickej cigarety väčšie množstvo nitrozaminov ako 1/400 z množstva nitrozamínov obsiahnutých v tabakovom dyme. V praxi to znamená, že na to aby ste vdýchli rovnaké mnoźstvo nitrozamínov ako vdýchnete počas jedného roku fajčenia, museli by ste vapovať najmenej 400 rokov. Tabakový dym navyše obsahuje 5000 dalších látok, z ktorých niekoľko desiatok je definovaných ako karcinogén. Nikotín samotný nie je považovaný za karcinogénnu látku.

Pre koho nie je určená elektronická cigareta

Elektronická cigareta nie je určená pre mladistvých vo veku do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Ak nie ste závislí od nikotínu, neexperimentujte s náplňami obsahujúcimi nikotín. Elektronická cigareta nie je vhodná pre ľudí alergických alebo precitlivelých na niektorú zložku náplne. Náplň tvorí hlavne propylenglykol a rastlinný glycerol.

Kde môžete používať elektronickú cigaretu

Elektronickú cigaretu môžete používať všade tam, kde nie je zakázane fajčit. Nepoužívajte elektronickú cigaretu na miestach, kde je zakázané fajčiť, v prítomnosti nefajčiarov, detí, tehotných alebo dojčiacich žien. Dodržujte všetky pravidlá ohľaduplnosti tak, ako by ste normálne fajčili. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam a Vaše okolie to určite ocení. Všetci ľudia majú prirodzenú snahu chrániť svoje zdravie. Nesnažte sa ich presviedčať že Váša e-cigareta im neškodí. Buďte ohľaduplní. Berte to, čo Vám tento vynález ponúka a nestresujte svoje okolie. Používaním e-cigarety v prítomnosti detí navyše dávate deťom zlý vzor. Majte to všetko na pamäti. Elektronická cigareta je revolučný vynález, ktorý má uľahčit život fajčiarom a rozhodne nie je určený na vybabranie so spoločnosťou. Nepokazte to!

Odkiaľ pochádza

Elektronická cigareta pochádza z Číny.  Všetko začalo, keď sa Čína rozhodla usporiadať olympijské hry. Jednou z hlavných úloh bolo z ulíc Čínskych miest dostať tony cigaretových ohorkov. V roku 2005 si Hon Lik of Ruyan nechal patentovať elektronický inhalátor, ktorý sa do výroby dostala o rok neskôr. Dnes je Čína najväčšim producentom elektronických inhalátorov a tento vynález si získava v západnom svete čoraz väčšiu obľubu.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info